Az Európai Parlament elfogadott egy állásfoglalást a nemek közti egyenlőségről, a 2015 utáni időszakra vonatkozóan. Az alábbiakban azt nézzük meg, hogy az EU egyenlőségre vonatkozó stratégiája, mennyire “egyenlőtlen”, avagy miként hagyja az EU figyelmen kívül azokat az egyenlőtlenségeket, megkülönböztetéseket, amik a fiúkat, férfiakat érintik.
Három kategóriát különböztettem meg, attól függően, hogy a javaslat a nők, vagy a férfiak irányába pozitív.
- Nő-pozitív: a nőket támogató javaslatok, a nők vélt/ valós hátrányának/megkülönböztetésének említése
- Férfi-pozitív: a férfiakat támogató javaslatok, a férfiak vélt/valós hátrányának/megkülönböztetésének említése
- Semleges: a férfiak és a nők irányába is pozitív
Ezek alapján jelöltem az ide vonatkozó pontokat aláhúzással az elfogadott szövegben.
Az EP által kijelölt szempontok: az erőszak, nemi reprezentáció, az egészség, az oktatás, a család, a munka, a sztereotípiák és az etnikai kisebbségek voltak.
1. ERŐSZAK
Az első pontban a képviselők arra kérik fel a Bizottságot, hogy a lehető leghamarabb terjesszen elő a nőkkel és a lányokkal szembeni erőszakkal kapcsolatosan átfogó és kötelező erejű szabályokat. Figyelemreméltó, hogy nem a nemi erőszakra vonatkozóan, hanem az erőszakkal szemben általában. Mindez azért különösen érdekes nemek egyenlősége kapcsán, mert e tekintetben épp a férfiak vannak felülreprezentálva. Ezt szemlélteti a következő ábra:
Sérülések megoszlása nem és régiók szerint. Az erőszakot a világoslila szín jelöli.
2. NŐI KVÓTA
Ha női kvóta bevezetéséről szó van, akkor a férfi kvóta bevezetéséről is lehetne, azokon a területeken, ahol a férfiak alulreprezentáltak. Különösen az EU nemek közti egyenlőség stratégiájának kialakításának ügyében volna fontos mindez nem egyéni, hanem képviseleti szinten. Hogy ezen a területen valóban szükség volna egy nagyobb társadalmi reprezentációra, mi sem igazolja jobban, mint ennek a tervezetnek az egyoldalúsága (mely csupán a női érdekérvényesítő szervezetek bevonásával készült el) .
Női érdekérvényesítés
3. EGÉSZSÉG ÉS OKTATÁS
Itt csupán az abortuszról és a nők testi önrendelkezési jogáról van szó, holott az egészség területén azt látjuk, hogy az Európai Unióban a férfiak várható élettartama 5 évvel alacsonyabb, mint a nőké, az oktatás területén pedig azt, hogy a felsőoktatásban végzetteknek csupán 40%-a férfi.
A nők és férfiak várható élettartama közti különbség országonként
Nők aránya a felsőfokú oktatásban
4. CSALÁD ÉS MUNKA
Szó esik arról, hogy a női munkavállalók arányát növelni kell, arról viszont nem, hogy az apák családban eltöltött idejét is (Csupán arra van egy utalás, hogy a családi élet és a munka igény szerinti egyensúlyba hozásához a férfiak és a nők számára is rugalmas munkavégzési formákra van szükség. Ez azonban nem jelenti azt, hogy kitűzött cél – öncél – lenne az apák családon belüli szerepének felértékelése). Az apák egyenlő jogairól ugyancsak nincs szó.
A női és férfi nyugdíja közti különbség is említésre kerül, az viszont nem, hogy számos országban (pl. Magyarországon is) még mindig eltérő feltételek alapján mehetnek el nyugdíjba a nők és a férfiak.
5. SZTEREOTÍPIÁK, ETNIKAI KISEBBSÉGEK:
Csak az van megfogalmazva célként, hogy a médiában ne sztereotip nőszerep jelenjen meg. A médiában megjelenő sztereotip férfiszerepről nem esik szó.
sztereotip férfikép
Az etnikai kisebbségek esetében csak azt emelik ki, hogy a nők jogaira oda kell figyelni…
….miközben például egyes etnikai kisebbségekhez tartozó fiúk nagy arányban vannak kitéve a nemi szerv csonkításnak.
ÖSSZEGZÉS
Azt látjuk tehát, hogy az EP nemek egyenlőségére vonatkozó iránymutatásában összességében 11 olyan javaslat hangzik, amely a nők helyzetének javítását szolgálja:
- Nőkkel, lányokkal szembeni erőszak ellen átfogó kötelező szabályok
- Nőket érintő új típusú erőszak (pl. internetes zaklatás)
- Nők körében egyre gyakoribb szegénység
- Leánykereskedelem, prostitúció
- Több vezető nő legyen (női kvóta)
- Abortuszhoz való jog
- Női munkavállalás növelése
- Nők által végzett be nem jelentett munkák visszaszorítása
- Nők és férfiak fizetés és nyugdíjkülönbsége
- Ne a sztereotip nőkép jelenjen meg a médiában, illetve a hirdetésekben
- Kisebbségekhez tartozó nők jogainak megerősítése
2 olyan javaslat van, ami a semleges kategóriába esik:
- A nők és a férfiak elleni erőszak elleni fellépés jelenjen meg az Unió kül – fejlesztési és kereskedelmi politikájában
- A nők és a férfiak számára rugalmas munkavégzési formákra van szükség
Olyan javaslat egy sincs, amely a férfiak helyzetének javítását szolgálná…